پشتیبانی مرکز تماس و ثبت سفارش *24 ساعته* در 7 روز هفته

علت خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی سامسونگ

علت خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی سامسونگ
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر سامسونگ با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی سامسونگ، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

جدول محتوا

یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی که وظیفه کنترل جریان آب ورودی به دستگاه را برعهده دارد شیر برقی است. به عبارت دیگر، این قطعه وظیفه دارد جریان آب ورودی به ماشین لباسشویی را، کنترل، قطع و وصل کند. شیر برقی از قطعات مختلفی از جمله دیافراگم، محفظه فشار و … تشکیل شده است. در صورت خرابی هر یک از این قطعات شاهد عملکرد نادرست ماشین لباسشویی و خرابی شیر برقی خواهیم بود. در این مقاله به بررسی علت خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی سامسونگ، علائم خرابی و نحوه تست و تعمیر آن پرداخته ایم.

شیر برقی ماشین لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

شیر برقی ماشین لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

در ابتدا بهتر است با شیر برقی و کارایی آن در ماشین لباسشویی آشنا شویم. به طور کلی، شیربرقی وظیفه دارد جریان آب ورودی به ماشین لباسشویی را قطع و وصل کند. در این فرایند، پس از آنکه جریان برق وارد ماشین لباسشویی شود، بعد از رسیدن به بخش سیم پیچ شیر برقی، آب وارد لباسشویی می شود.

پس از اینکه میزان آب لباسشویی به حد تعیین شده برسد، هیدروستات، ورود آب را متوقف می کند. اگر بخواهیم ساده و خلاصه بگوییم، دستور انجام یا عدم انجام پروسه آبگیری در لباسشویی، بر عهده این قطعه است. شیربرقی دارای اجزای مختلفی است از جمله:

 • فنر
 • مجرای خروجی آب
 • ترمینال
 • بوبین
 • محفظه فشار
 • لاستیک دیافراگم
 • سوراخ مجرای فشار
 • فیلتر خروجی آب
 • سیم پیچ

و … .

انواع شیر برقی در ماشین لباسشویی

شیربرقی براساس موارد گوناگونی تقسیم بندی می شود که در ادامه به رایج ترین آنها اشاره کرده ایم:

انواع شیر برقی براساس تعداد بوبین: شیر برقی تک بوبین که همانطور که از نامش پیداست، دارای یک بوبین است و فقط یک مسیر برای ورود آب دارد. این مدل های شیر برقی معمولا در لباسشویی های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دیگر شیربرقی دو بوبین است که دارای دو بوبین و دو مسیر برای ورود آب است. در لباسشویی های جدید معمولا شیرهای برقی دو قلو و سه قلو مورد استفاده قرار می گیرند.

شیربرقی براساس نوع آب ورودی: شیربرقی آب سرد که فقط برای ورود آب سرد به لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. شیر برقی آب گرم که برای ورود آب گرم به ماشین لباسشویی کاربرد دارد.

نوع عملکرد شیربرقی: شیربرقی ساده که در ماشین لباسشویی های قدیمی استفاده میشد و فقط وظیفه قطع  و وصل کردن جریان آب را برعهده دارد. شیربرقی هوشمند که در لباسشویی های جدید وجود دارد و می تواند مقدار جریان آب ورودی به دستگاه را کنترل کند.

علت خرابی شیر برقی لباسشویی سامسونگ

همانطور که گفته شد، شیربرقی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در صورتی که هر یک از این قطعات دچار مشکل شوند، عملکرد شیر برقی لباسشویی سامسونگ مختل شده و شاهد عملکرد نادرست لباسشویی خواهیم بود. رایج ترین علت خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی، یخ زدن آب و ترکیدگی آب در فصل زمستان است. در این شرایط با نشتی آب در لباسشویی و پشت دستگاه مواجه می شویم. سایر دلایل خرابی شیر برقی عبارتند از:

 1. سوختگی یا قطع شدن سیم پیچ
 2. ایراد در هیدروسنسور
 3. انسداد و گرفتگی فیلتر ورودی آب ماشین لباسشویی

در صورتی که دانش و مهارت کافی در زمینه تعمیرات ندارید، عیب یابی و رفع مشکل را به تعمیرکار لباسشویی سامسونگ بسپارید.

علائم خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی سامسونگ

علائم خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی سامسونگ

رایج ترین علائم و نشانه های خراب شدن شیر برقی ماشین لباسشویی سامسونگ عبارت است از:

 • ماشین لباسشویی فرایند آبگیری را به درستی انجام نمی دهد.
 • در فرایند تخلیه آب لباسشویی اختلال ایجاد می شود. گاهی هم ممکن است آبگیری بیش از حد و مداوم انجام شود. البته علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ موارد گوناگونی است که باید توسط تکنسین متخصص بررسی شود.
 • نشت آب و آبریزی از قسمت پایینی و پشت ماشین لباسشویی، یکی دیگر از نشانه های خرابی شیر برقی لباسشویی سامسونگ است.

راهنمای تست و تعمیر شیربرقی ماشین لباسشویی

نحوه تست شیربرقی ماشین لباسشویی به ترتیب:

 1. بستن شیر آب ورودی لباسشویی
 2. تنظیم یک مولتی متر روی حالت اهم متر
 3. اتصال دو سر سیم مولتی متر به دو سر سوکت شیربرقی
 4. اگر مولتی متر عددی بین 20 تا 40 اهم را نشان داد، شیر برقی سالم است.
 5. اگر مولتی متر عددی صفر یا بی‌نهایت را نشان داد، شیر برقی خراب است.

برای تعمیر شیربرقی لباسشویی، ابتدا دستگاه را از برق بکشید، سپس پوشش بالایی یا پشتی لباسشویی را باز کرده و محل قرارگیری شیربرقی را پیدا کنید. دو شیلنگ آب ورودی و خروجی به شیربرقی را جدا کنید. در گام بعدی، دو سوکت برق متصل به شیربرقی را جدا کنید.

در این مرحله می توانید شیربرقی آسیب دیده را با شیربرقی سالم جایگزین کنید. در انتها کلیه اتصالات را به جای خود برگردانید و پوشش بالایی یا پشتی را ببندید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید